FANTAZI KUTAK: Osvrt na kolo

Trideseto kolo je iza nas i slobodno možemo reći da se fantazi itekako vratio u stilu, nakon reprezentativne pauze. Serija neočekivanih rezultata zasigurno je nešto što je obeležilo kolo koje je iza nas.

Debakl Plavaca na Stamford Bridžu

Na otvaranju kola, najveće iznenađenje, tipično za Premijer Ligu. VBA je u Londonu pet puta pogodio mrežu Eduarda Mendija (0 pts) i tako odmah na početku najavio menadžerima da će ovo biti jedno veoma turbulentno kolo. Kalum Robinson (11pts) i Matijas Pereira (21pts) pogodili su po dva puta a jednom se u strelce upisao Mbaje Dijagne (9pts). Uteha je stigla u vidu gola Mejsona Maunta u 71. minuti, koji je zbog kasnijeg ulaska u igru, završio sa 6 poena. Što se tiče odbrane Čelsija, „najbolje“ je prošao Markos Alonso (3pts) kojem je pripisana asistencija kod prvog gola, kada je Kristijan Pulišić došao do odbijene lopte nakon njegovog slobodnog udarca. Čelsi u sledećem kolu gostuje gradskom rivalu Kristal Palasu i definitivno se očekuje „izvinjenje“ navijačima širom sveta u vidu pobede. Savet menadžerima bio bi da budu strpljivi i da pruže još jednu šansu, zadnjoj liniji Plavaca ali i golmanu Mendiju, ukoliko je on jedan od izbora na golu.

Lids do pobede ali bez sačuvane mreže

Opravdao je Lids ulogu favorita protiv Šefilda koji je već uveliko svestan da je put u niži rang engleskog fudbala neizbežan. Džek Harison je na asistenciju Rafinje (6pts) doneo vodstvo domaćima, a igrao se tek 12. minut. Ipak na štetu svih menadžera koji u svom fantazi timu poseduju Stjuarta Dalasa (2 pts) ili nekog drugog iz odbrane Lidsa, u sudijskoj nadoknadi, nade za „klin šit“ pale su u vodu. Ben Osborn (7pts + 3 bonus) izjednačio je na 1:1. Pobedu timu iz Zapadnog Jorkšira doneo je auto gol iskusnog Fila Đagelke. Takođe napadač, Patrik Bamford (2 pts) nije ispunio očekivanja fantazi menadžera, ali izmena u 65. minuti pokazuje da nije ispunio ni ona bitnija očekivanja a to su ona koja je od njega imao trener, Marselo Bijelsa. Za ekipu Lidsa sledi paklen raspored. U sledećem kolu gostuju Mančester Sitiju, potom im u goste dolaze Liverpul pa Mančester Junajted. Ipak nakon tri paklene utakmice, do kraja im sledi veoma povoljan raspored, pa bi savet za sve menadžere bio da budu umereni, kada je „čistka“ Lidsovih igrača u pitanju.

Sačuvana mreža i velika pobeda u gostima za „Građane“

Kao što je i najavljeno, igrači Mančester Sitija imali su veliki motiv za „osvetu“ Lesteru zbog teškog poraza na domaćem terenu iz prvog dela sezone. Iako pobeda nije bila ni malo laka, a ni preterano ubedljiva, igrači Sitija su uspeli da je ostvare i tako još više učvrste mesto na čelu tabele. Rotacije Pepa Gvardiole opet su nam izazvale glavobolju. Žoao Kanselo, Džon Stouns i Ilkaj Gundogan nisu dobili svoju minutažu protiv Lestera, pa je većina „vlasnika“ ova tri igrača morala da se osloni na izmene. Ipak oni koji u svom timu imaju golmana Edersona (5 pts) ili Rubena Dijaša (6pts) mogu da kažu da izbor Sitijevih igrača nije baš toliki promašaj. Bendžamin Mendi je u ovoj utakmici bio najefikasniji izbor (12 pts + 3 bonus), a odmah nakon njega je strelac drugog gola Gabrijel Žezus (8 pts). Pepova nepredvidivost već je postala toliko normalna pojava, da se oni sa bar godinu dana staža u fantaziju ne uznemiravaju toliko. U sedećem kolu Siti dočekuje Lids, koji je poznat po tome da bez obzira na protivnika igra ofanzivan fudbal, i to je savršena prilika da na ovoj utakmici očekujemo dosta golova, samim tim i dosta fantazi bodova. Imajući u vidu Gvardiolino rotiranje ali i protivnika građana, ovoga puta, savetovali bismo vam da se više bazirate na ofanzivu tima iz Mančestera. Rahim Sterling, Kevin De Bruyne, Fil Foden, Rijad Mahrez, zasigurno bi bili dobre opcije.

Redsi sigurni u Londonu

Liverpul je bio ubedljiv u Londonu, te su bez problema odneli sva tri boda protiv Arsenala, rezultat je bio 0:3. Predlog iz prošlog teksta pokazao se kao dobar, a u pitanju je kupovina Dioga Žote. Portugalac je još u utakmicama reprezentacije pokazao da je nakon povrede željan golova, a to se nastavilo i u Premijer ligi. Sa dva gola i samo 29 minuta igre, Žota (10 pts + 2 bonus) je proglašen za igrača utakmice. Pored njega u strelce se upisao i Mohamed Salah (8pts) koji bi zasigurno trebao do kraja ustati u vašem timu jer se sa Kejnom i Brunom Fernandešom bori za titulu najboljeg strelca. Takođe, važno za defanzivce Liverpula je utakmica bez primljenog gola, jer ih ove sezone nisu imali kao što je to bio slučaj u prethodnim. Ovo se posebno odnosi na vlasnike bekovskog dvojca Liverpula, Trent Aleksander-Arnolda i Endrjua Robertsona. U sledećem kolu Liverpul ima odličan motiv za pobedu. U goste dolazi Aston Vila koja ih je deklasirala u prvom delu sezone sa nestvarnih 7:2. Peh za ekipu iz Birmingema je svakako izostanak Džeka Griliša koji ima glavnu ulogu u igri Vile. Dakle, pored toga što se u Engleskoj vodi velika borba za mesto u evropskim takmičenjima, a Liverpul je jedna od ekipa koja u tome učestvuje, želja za „osvetom“ zbog teškog poraza u prvom delu takmičenja svakako je dovoljan razlog da pojačate svoj tim sa igračima Redsa. Mohamed Salah, Diogo Žota i Sadio Mane, definitivno su tri najbolja izbora pa čak i za kapitensku traku.

Preokret Sautemptona

Taman kad smo pri rezultatu od 2:0 „definitivno“ odlučili da nam do kraja sezone u timu ne treba niko iz ekipe Sautemptona, „sveci“ su nas predvođeni Denijem Ingsom (9pts + 2 bonus), itekako demantovali. Odlično su odigrali i ostavili nam prostora da još malo razmislimo o mogućnosti vraćanja (zadržavanja), nekih od igrača iz njihove ekipe u fantazi timu. Deni Ings svakako je jedan od boljih opcija, posebno zbog činjenice da je sledeći protivnik VBA. Aleks Mekarti, ponovo je ostao, na klupi i čini se da je ipak vreme da se jedan od najpoželjnijih opcija na golu, sa početka sezone, izbaci iz tima. Iz Ekipe Barnlija, odličan posao uradio je Kris Vud (10 pts), dok to ne možemo reći za defanzivu gostiju. Nik Poup (2pts, 5 odbrana) morao je bolje da reaguje kod prvog gola domaćih, a pored toga tri u mreži na kraju utakmice, nikako nisu dobri za fantazi menadžere. U sledećem kolu Barnli dočekuje, Njukasl koji se bori za opstanak, a remi protiv Totenhema im daje za pravo da se nadaju pozitivnom rezultatu i u ovoj utakmici. Ipak, Nik Poup zasigurno ima kvalitet i u tom meču mogao bi biti jedan od ključnih igrača ekipe Barnlija. Tako da još jedna šansa za engleskog golmana nije na odmet.

Murinjovo povlačenje opet koštalo Pevce

Još jedno od iznenađenja je remi Totenhema i Njukasla. I jednima i drugima bodovi su itekako važni, pa samim tim četiri gola na semaforu nikako ne čude. Hari Kejn (10 pts + 3 bonus) postigao je oba za Totenhem i time se nakon samo nekoliko sati, vratio na prvom mesto liste strelaca iznad Mohameda Salaha. Engleski napadač mnogima je sa mesta kapitena, „izvukao“ ovo kolo sa velikih 26 poena. Kada je Totenhem u pitanju tandem Kejn i Son i dalje je jedina razumna opcija iz londonskog tima koji nakon utakmice protiv Mančester Junajteda u sledećem kolu ima itekako povoljan raspored.

Preokret Vile

Na trenutak je Fulam naznačio da će napokon uspeti da se izvuče iz zone ispadanja jer su do skoro 80. minute imali vodstvo. Strelac za Fulam bio je Aleksandar Mitrović (8 pts) koji je nakon utakmica u reprezentaciji povratio svoj „njuh“ za golove i odličnu formu, te se ponovo nametnuo kao prvi špic Fulama. Aston Vila je ipak golovima Trezegea (11 pts + 3 bonus) u 78. i 81. minutu uspela da preokrene, a konačnih 3:1 postavio je Oli Votkins (7 pts) u 87. minuti. Iako nije uspeo da sačuva mrežu netaknutom, za šta je direktno kriv Tajron Mings nakon jako loše rekacije, Emiliano Martinez je zbog čak šest odbrana ipak završio sa četiri osvojena poena. Vilu do kraja očekuje veoma težak raspored, pa bi bilo pametno smanjiti broj igrača iz ove ekipe. Što se Fulama tiče, očigledno je da se neće predati bez borbe, a forma Aleksandra Mitrovića nam itekako daje za pravo da ga dovedemo (vratimo) u naše timove.

Brajton opet prepustio pobedu

Ekipa Brajtona toliko puta je ove sezone ispustila bodove da je to postalo frustrirajuće, ne samo za navijače ovog kluba, već za sve ostale ljubitelje engleskog fudbala. Neslavna tradicija ih prati već od prvog kola, a evo u 30. to je bio slučaj protiv Mančester Junajteda. Od 13. minuta, golom Denija Velbeka (7 pts + 3 bonus) imali su vodstvo, koje su prokockali u drugom poluvremenu. Prvo je Markus Rasford (7 pts + 1 bonus) izjednačio na asistenciju Bruna Fernandeša (5pts), da bi u finišu utakmice za pobedu zabio Mejson Grinvud (6pts). „Crveni Đavoli“ do kraja sezone imaju solidan raspored, pa bismo vam savetovali da u vašim timovima ostavite (dovedete) bar jednog igrača Junajteda, a naravno Bruno Fernandeš bi bio svakako najpoželjnija opcija.

Everton i Kristal Palas remizirali

Prilično ravnopravna utakmica i prilično realan rezultat od 1:1. „Karamele“ su uspele preko Džejmsa Rodrigeza (8 pts + 3 bonus) da povedu 1:0 a za izjednačenje je zabio Mići Batšuaji samo nekoliko minuta nakon ulaska u igru. Na veliko razočarenje prilično velikog broja menadžera, Dominik Kalvert Luin ovoga puta, nije uradio ništa „plodonosno“. Engleski napadač završio je sa 2 poena, što je veoma slabo. Ipak već u sledećem kolu, Everton gostuje Brajtonu, pa bi davanje još jedne šanse Kalvert Luinu ili Ričarlisonu moglo da se tumači kao razumno rešenje.

Vest Hem ne prestaje da iznenađuje

Iako su bili na korak da ponovo ispuste veliko vodstvo od 3:0, ovoga puta to se nije desilo. Odlično je Vest Hem odigrao na gostovanju Vulvsima i zaslužio sva tri boda. Džesi Lingard (9 pts + 3 bonus) je golom i asistencijom opravdao, to što smo ga u prethodnom tekstu naveli kao, trenutno, najpoželjniju opciju iz ekipe Vest Hema. Solidan raspored očekuje „čekićare“ do kraja sezone, a borba za mesto u evropskim takmičenjima im svakako daje motiv za pobede. U sledećem kolu dočekuju Lester, a bez obzira na to Džesi Lingard, sa formom u kojoj se nalazi, itekako bi trebao da vam bude opcija za kupovinu.