FAVORITI KIKSNULI NA STARTU KVALIFIKACIJA: Ševčenko uzeo bod u Parizu, Hrvatska poražena u Ljubljani (VIDEO)

Prvi mečevi u evropskim Kvalifikacijama za Svetsko Prvenstvo 2022. godine odigrali su se danas. Turska je nešto ranije savlada Holandiju, dok su ostali mečevi odigrani u večernjem terminu. Osim pobede Reprezentacije Srbije protiv Irske, odigralo se još 10 mečeva.

Fudbalska reprezentacija Slovenije u 1. kolu grupr H kvalifikacija za plasman na Svetsko prvenstvo 2022. u Ljubljani je pobedila selekciju Hrvatske rezultatom 1:0.

Slovenački tim je tek u sedmom kvalifikacionom duelu, posle četiri poraza i dva remija, prvi put u istoriji savladao Modre i na najlepši način počeo novi kvalifikacioni ciklus.

Domaći tim je do trijumfa došao golom Sandija Lovrića u 15. minutu. Dvadesettdovogidšnji fudbaler Lugana kaznio je grešku Hrvata i udarcem sa ivice šesnaetserca savladao Dominika Livakovića.

Lopta je na putu do gola zakačila jednog igrača Vatrenih i taman toliko promenila pravac da završi iza leđa čuvara mreže zagrebačkog Dinama.

Gosti su imali čak 66 odsto posed lopte i duplo više udaraca u okvir gola rivala (4-2), ali se rezultat nije menjao.

Prvi favorit Grupe A, u kojoj je i reprezentacija Srbije, došao je do očekivane pobede. Ekipa Fernanda Santoša došla je u vođstvo i to autogolom Medvedeva u 36. minutu. Ispostaviće se da je to bio jedini gol na meču i dokaz koliko će Azerbejdžan biti neugodan protivnik svima, a u to će moći da se uveri i Srbija u meču trećeg kola u Bakuu.

U Grupi E odigrala su se dva preokreta. Velšani su hrabro krenuli na stadionu Kralj Boduen i u 11. minutu poveli preko Harija Vilsona na asistenciju Gereta Bejla. U tim trenucima verovatno je mnogim Belgijancima kroz glavu proleteo flashback sa četvrtfinalnog meča EURO pre pet godina, kada su Velšani razbili Belgiju. Ali Crveni đavoli imali su odgovor. I to do poluvremena. Iako Eden ima ogromnih problema sa povredama i upitan je za EURO, drugi Azar njegov brat Torgan pokazao je da može da mu bude adekvatna zamena. Prvo je u 22. minutu asistirao Kevinu de Brujneu, a potom i sam šest minuta kasnije postigao gol za preokret. Pobedu je overio Romelu Lukaku golom iz penala u 73. minutu.

Kvalifikacije za Svetsko Prvenstvo

Drugi preokret odigrao se u Lublinu gde svoje mečeve kao domaćin igra Estonija. I to opet za poluvreme. Domaćin je poveo protiv Češke u 12. minutu golom Sapinena. Ali samo šest minuta kasnije Šik donosi izjednačenje. Potom je Šik asistirao u 27. minutu Baraku, a onda je usledio šou vedete Vest Hema Tomaša Součeka. U 32. i 43. minutu tresao je mrežu protivnika, a kod četvrtog gola asistent je ponovo bio Šik. Teror gostiju se nastavio i u drugom poluvremenu. Souček je stigao i do het trika golom u 48. minutu, a na 6:1 povisio je Jankto u 56. minutu. Ipak, Knedličke su digle nogu sa gasa, što je na kraju iskoristila Estonija i postigla još jedan gol preko Anijera u 86. minutu za konačnih 2:6.

Selekcija Bosne i Hercegovine igrala je nerešeno sa Finskom 2:2 u okviru grupe D.

Nakon što u prvom poluvremenu nije bilo golova, BIH je u 55. minutu došla do prilike da povede protiv domaćina.

Dosuđen je penal, Miralema Pjanića je golman Joronen prvobitno pročitao, ali je igrač Barselone nakon odbitka uspeo da zatrese mrežu za 0:1.

Ipak, prednost BIH nije dugo trajala, samo tri minuta kasnije Finska je izjednačila preko svog najboljeg strelca Temua Pukija.

Puki je u 77. minut pogodio za preokret domaćih, ali se Miroslav Stevanović pobrinuo da Bosna stigne do boda.

Zatresao je mrežu Finaca šest minuta pre kraja posle dodavanja Edina Džeka za konačnih 2:2.

U drugom duelu grupe D, Ukrajina je napravila malo iznenađenje, izborivši bod protiv aktuelnih svetskih šampiona Francuza. Bilo je 1:1, Francuska je povela preko Grizmana a u 57. minutu Kimpembe je zatresao sopstvenu mrežu za konačnih 1:1.

Svi rezultati:

Grupa A:
    Portugalija – Azerbejdžan 1:0(1:0) Medvedev 36′(ag)
    Srbija – Republika Irska 3:2 (1:1)
    Grupa D:
    Francuska – Ukrajina 1:1 (1:0) Grizman 19′ – Kimpembe 57′
    Finska – Bosna i Hercegovina 2:1 (0:0)Puki 58′,77′ – Pjanić 55′, Stevanović 85′
    Grupa E:
    Estonija – Češka 2:6(1:4) Sapinen 12′, Anier 86′ – Šik 18′, Barak 27′, Souček 32′,43′,48′, Jankto 56′
    Belgija – Vels 3:1(2:1) De Brujne 22′, Azar 28′, Lukaku 73′(p) – Vilson 10′